Cele mai populare din lume de raliuri.

click fraud protection

Rally - una dintre cele mai populare tipuri de curse moderne.E foarte distractiv, ci pentru că interesele de telespectatori din intreaga lume milioane.Printre diferitele campionate este un traseu special "Paris-Dakar".Aceasta rasa iese în evidență printre altele.Ceea ce atrage fani și participanți?Acest lucru va fi discutat în acest articol.Istoria

a celebrului maraton de automobile

Raliul "Paris-Dakar" va avea loc la sfârșitul anului 1978.Ideea unei astfel de traseu a fost un cal de curse de motociclete din Franta T. Sabin.În 1977, el a fost pierdut în deșert din Libia în timpul cursei ", a Abidjan-Nisa."După câteva zile de rătăcire, fără hrană sau apă motociclist găsit nomazi, care la salvat.În ciuda incidentului în cauză, deșertul a făcut o impresie de neșters pe Sabina, care a vrut să împartă cu lumea.Această idee a fost inspirat pentru a crea un traseu ciclist cele mai populare astăzi raliu.Dakar, în conformitate cu Thierry Sabine, a fost să fie punctul final al cursei, și de pornire - Paris.

traseu de raliu inițială care trece prin Africa de Nord, Algeria, dar, din cauza situației politice dificile și tulburările în creștere în țară, pentru cursa au aprobat-o altă țară - Maroc.Uneori o parte a modului în care participanții depășite prin Libia.

prima cursa a fost una a Cupei Mondiale.Cu toate acestea, regulile concursului cauzat multe diferențe, astfel încât sa decis să se excludă de la Campionatul Mondial de raliuri clasamentul general și să-l autonom.

interesant faptul că într-un meci în istoria existenței sale au participat nu numai de conducătorii auto profesioniști de curse, dar multe vedete rock, sportivi de renume și reprezentanți ai altor discipline (în jos schiori, alpiniști, marinari, etc.).

Termeni raliu

Pentru a participa la acest concurs, trebuie să știți regulile raliului.Dakar este destinația finală a traseului.Startul cursei de la Paris.Concursul durează timp de trei săptămâni și acoperă o distanță de aproximativ 10 de mii. Km.Riders li se permite să participe, nu numai pe vehicule speciale pentru raliu, dar, de asemenea, în mașini și camioane și motociclete.Pentru fiecare mod de transport este un set-off separat.Printre participanți sunt nu numai concurenți profesionist, dar, de asemenea, fanii, care reprezintă, de obicei, pentru aproximativ 80% din totalul declarat.

După cum sa menționat mai sus, compensarea a Cupei Mondiale nu include acest raliu.Dakar este orașul final privind modul pilotii, unde câștigătorii sunt determinate.Pentru a deveni un campion al competiției, trebuie doar să bată rivalii lor cu privire la rezultatele acestui maraton auto, spre deosebire de Cupa Mondială, în cazul în care participanții primesc puncte pentru fiecare cursă, care, la sfârșitul sezonului sunt cuprinse.

câștigători raliu

Până la începutul secolului al XXI principal recordul pentru cele mai multe victorii în raliu "Paris-Dakar" a fost Stephane Peterhansel, care a castigat masina maraton de șase ori în zece ani de participare în ea.

Anul 2001 a fost un punct de cotitură în normele de cursa, și în ceea ce privește câștigătorii.În conformitate cu amendamentele la regulile de concurs, echipa nu a putut executa cu ei tehnologie, care, în caz de eșec ar putea rezolva această problemă.Orice reparații trebuie efectuate de către conducătorul auto și navigatorul.În același an în raliu, pentru prima dată o femeie a câștigat Jutta Kleinschmidt.

camioane din Rusia au devenit raliu adevărat triumfător "Paris-Dakar"."KAMAZ-Master", o mare echipa rus a castigat de mai multe ori maraton.În ultimii ani, continuă să dețină conducerea și de a câștiga în mod regulat la competiții internaționale majore.Echipa

"KAMAZ-Master»

În istoria raliului "Dakar", echipa rusă a câștigat de 13 ori în acest maraton de prestigiu.În 2015, raliu, care a avut loc în Bolivia, Argentina și Chile, a câștigat primul pilot în clasamentul Ayrat camioane Mardeev.La etapa finală a cursei a fost capabil să se rupă de urmăritorii săi și în cele din urmă a depășit concurenții săi cei mai apropiați, apropo, coechipierii, respectiv 14 și 51 de minute (locul 2 - Nikolaev, locul 3 - Karginov).

Astfel, piloții ruși au demonstrat din nou de ce este nevoie de mașini "KAMAZ"."Dakar" de la an la an, în clasamentul camioane transmite-l.