Ce cantareste medalie olimpică de aur ?Compoziția medalia de aur olimpic .Cât de mult este o medalie olimpică de aur ?

click fraud protection

Olympics - unul dintre evenimentele cele mai anticipate sportive din întreaga lume.Mulți dintre spectatori așteaptă cu nerăbdare pentru ceremonia de deschidere și a evenimentelor ulterioare.Și cu fiecare Jocuri, mulți s-au întrebat cât de mult cântărește medalia olimpică de aur, din care este făcut din metal.De exemplu, o medalie la Soci au fost, probabil, cea mai mare din istoria Jocurilor Olimpice.Încearcă să înțelegi cum și de ce schimbarea parametrilor medalii olimpice.

Istoria

majoritatea sportivilor care au câștigat numeroase premii, a asigurat în unanimitate că cel mai valoros pentru ei este doar o medalie olimpică.Nu întâmplător, mulți dintre ei dor de concurența mondială să fie mai bine pregătiți pentru acest pas important în viața lor.Primele Jocuri "moderne" au avut loc în 1896, și a fost apoi dezvoltat prima monedă.Dă-le primele trei premii.Este demn de remarcat că, în timpul Jocurilor Olimpice de la antichitate medalii ca atare nu a fost.Au apărut numai în istoria modernă a mișcării olimpice.Deci, la primul castigator medalie olimpică și runner-up a fost menit de argint, 925, și medalia de locul al treilea, invocate acoperit cu șase grame de aur.Aflați cum

cântărește aur olimpic medalie timpul nu este posibil, știm doar că a ajuns la un diametru de 60 mm, iar grosimea sa a fost de 3 mm.

timpul primele jocuri (1896, Grecia) câștigători au primit 43 de seturi de medalii.Pe de o parte din fiecare monedă a fost portretizat Zeus deține un glob în picioare pe ea cu zeița Nike.Pe partea din spate a Acropole a fost descris cu inscripția în limba greacă "Jocurile Olimpice internaționale."Ideea a aparținut pictorului Jules înregistrarea Shaplenu.Greutate de aur medalii olimpice a fost de numai 47 de grame.

Cum proiecta

Treptat medalii Aspect (dimensiunea, diametrul, design, formă) începe să se schimbe.De exemplu, în 1900, vă prezentăm premii formă dreptunghiulară (ei cântărit 53 g) cu imaginea zeiței Nike într-o cununa de lauri, pe de o parte și în picioare pe atlet podium - pe de altă parte.Pe a treia medalii Jocurile Olimpice au fost marcate în timp ce pentru ei s-au făcut pentru prima dată de lanțuri de bronz.A fost nevoie de aproape 100 de ani, iar în 1998 premiile au fost create cu un ochi suplimentar, în care a fost bandă vdevat convenabil.Ulterior, această soluție a fost utilizat în mod continuu.

compoziție

Cu toate acestea, nu numai de design, dar, de asemenea compoziția olimpic medalia de aur continuă schimbare, și nu doar de aur.De exemplu, la Jocurile de la Londra premiul Bronze este un aliaj de cupru (97%), zinc (2,5%) și staniu (0,5%).Argint a fost 92,5% din argint, iar restul de 7,5% - este de cupru.Medalie de aur, destul de ciudat, a fost de asemenea exprimate în argint (92,5%) și cupru (6,16%), iar aurul a fost nimic - aproximativ 1%.Asta este, se pare că diferența dintre ele nu este special, cel puțin în ceea ce privește compoziția.Nu este greu acum ca este olimpic medalia de aur : pentru medalia de bronz de pe piață ar trebui să plătească un maxim de 150 de ruble pentru bani - doar peste 10 000 de, și aurul ar costa aproximativ 20 de 500 de ruble.Cu toate acestea, cu excepția cazului în problema prețurilor?

Cu toate acestea, putem spune că, în istoria Jocurilor existat o medalie de aur curat.În 1908 britanicii pe Jocurile Olimpice de hotărât să fie suflet generos și de atribuire a produs de testare 583rd aur.Cu toate acestea, ei au fost mai mult ca monede comemorative decât medalii.În consecință, ne putem imagina cât de aproximativ cântărește medalia de aur olimpic - aproximativ 21 de grame.

formă

Nu au existat experimente, și în ceea ce privește forma de premii.Desigur, cele mai multe medalii încă forma rotunda, dar, de asemenea variatii ovale si dreptunghiulare, de asemenea, îndeplinite.De exemplu, la Jocurile Olimpice de la Paris a fost acordat așa-numitele Plachetele - Premii forma dreptunghiulara in care nu a existat un singur inscripție.Și Jocurile au fost limitate la expoziție, care a avut loc la Paris.

în mână sau pe gat?

Un alt fapt remarcabil este faptul că, înainte de 1960 au fost acordate medalii olimpice direct la îndemână, care este, ei nu stau în jurul gâtului.Și primul care a decis să remedieze această situație, italienii au început - au creat un lanț de bronz sub forma de ramuri de măslin.Cu toate acestea, în timpul unei ceremonii fată în picioare cu foarfecele - ceea ce în cazul în care sportivul nu-i place ceea ce el vrea să stea o medalie în jurul gâtului, și nu renunța.Cu toate acestea, noutatea prins, iar acum toate premiile sunt atârnate în jurul gâtului, care sunt echipate cu un lanț și o panglică sau

plus la întrebarea "cât de mult aur cântărește medalie olimpic," mult mai multe sunt interesați și numărul de premii, care sunt date la eveniment.Deci, cercetatorii spun ca numarul record a fost servit la Jocurile Olimpice de la Soci - circa 1300 de piese.O astfel de extindere este asociat cu faptul că programul Jocurilor a devenit, de asemenea, mai larg.De exemplu, la Jocurile de la Vancouver au fost 86 de seturi de medalii, iar în Soci - deja 98. Și în primele Jocuri de iarnă în Chamonix a fost de numai 16 de seturi de medalii (9 de sport).

în loc de miere - Casa

Dar, în antichitate nu cred că despre cât de mult a costat olimpic medalia de aur.Grecii antici si romanii nu știu de existența lor, și, ca premiile au fost acasă, terenuri, saci de monede de aur.Primul câștigător al olimpic Hercules ca o recompensa, la toate a fost o ramură de măslin, și nimic - nu ofensat.Este interesant faptul că, în cele mai vechi timpuri a acordat doar câștigătorului.Mult mai târziu, în 1984, a ridicat problema de creștere a numărului de premii și medalii sunt acum acordate trei câștigători.

medalie originală înregistrări Olimpice

Cu toate acestea, înregistrările stabilite, nu numai sportivi, ci, de asemenea, creatorii de atribuire.De exemplu, cele mai grele medaliile acordate în Vancouver - greutatea lor este 576 de grame, în premii Salt Lake City cântărit 567 grame.Dar cea mai mare dimensiune a fost medalii Torino, mai mult similar cu un CD.Cel mai mic, așa cum am spus, au existat medalii sportivi depuse în 1908 de la Londra.

Premiul de la Soci are

Procesul de premii de fabricație pentru astfel de evenimente la scară largă este destul de complex, nu întâmplător fiecare medalie de aur olimpică (foto arată cât de diferit au fost premii în diferiți ani) este individual și special.De exemplu, probele, care au fost produse pentru Jocurile din Soci, au fost un număr foarte mare de inspecții și teste.Fiecare instanță a fost evaluat nu numai vizual, ci și în ceea ce privește calitatea.De exemplu, sa dovedit că medalia Soci pentru a rezista la orice incident, fie că este înot în șampanie sau verificați "la dinte".

Sochi Olympic medalie de aur este fabricat din argint (pentru fiecare atribuire a luat 525 de grame de metal) și șase de grame de aur.Apropo, acestea sunt cerințele CIO.Dar medalii de argint și bronz au fost complet realizate din materiale adecvate.Este demn de remarcat, de asemenea, că premiul pentru Jocurile Olimpice și Paralimpice diferă în greutate și design, și dimensiunea.În plus, le-au aplicat la elementele speciale ale Braille pentru a citi inscripțiile s-ar putea campioni cu vedere slabă.

Multi atleti păstra medalii olimpice ca principala realizare a vieții sale.Dar printre ei sunt cei care ar prefera să renunțe la o recompensă drag.De exemplu, un sprinter Tommie Smith în 2010 a pus medalia de vânzare, deși acest lucru a fost făcut în scopul de a combate rasismul în Statele Unite ale Americii.Un înotător din Polonia Otilia Edrzheychak vândut medalie de a ajuta copiii cu leucemie.